Własny Biznes dla mam: biuro rachunkowe

Biuro rachunkowe to może być dobry i wcale nie tak drogi pomysł na własny biznes dla Mam, przede wszystkim dla mam, które mają doświadczenie w księgowości i odpowiednią znajomość przepisów. Warto zatem rozważyć założenie biura rachunkowego, które będzie zajmowało się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych na przykład dla mikro-przedsiębiorców.

Zniesienie obowiązku uzyskania certyfikatu księgowego

Ustawa o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych zniosła obowiązek posiadania certyfikatu księgowego uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Bez konieczności posiadania certyfikatów księgowych można usługowo prowadzić księgi rachunkowe, ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe oraz udzielać porad. Po wejściu w życie deregulacji, nie ma konieczności zdobywania certyfikatów księgowych.

Biuro rachunkowe może założyć każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych, posiada ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej oraz nie był karany za czyny z określonego katalogu przestępstw (przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości). Wcześniej wymogiem było zdanie egzaminu państwowego i uzyskanie certyfikatu księgowego. Trudno jednak wyobrazić sobie prowadzenie biznesu takiego jak biuro rachunkowe bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Planując działalność biura rachunkowego zwróć też uwagę na to, że przed deregulacją ustawa o rachunkowości inaczej niż obecnie definiowała zakres usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Na początek warto wybrać węższy zakres działalności?

Jeśli to ma być biznes dla mam prowadzony jednoosobowo może najlepiej będzie zawęzić obszar działalności i skupić się na mikro-przedsiębiorcach i osobach fizycznych prowadzących indywidualną działalność gospodarczą.

Mikro-przedsiębiorca:
1) Zatrudnia średniorocznie mniej niż 10 pracowników i jednocześnie
2) Osiąga roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro lub suma aktywów jego bilansu nie przekroczyła równowartości w złotych 2 milionów euro.

Rachunkowe biuro wirtualne

Dodatkowo warto zdecydować się na biuro wirtualne. W takim modelu Twoi klienci przesyłają Ci e-mailem skany dokumentów księgowych (zamiast jeździć z nimi do Ciebie). A ponadto są zobowiązani do przechowywania oryginałów dokumentów w swojej siedzibie, dzięki czemu nie potrzebujesz tak dużo miejsca na przechowywanie dokumentacji, jak to ma miejsce w przypadku działalności tradycyjnego biura. Całą dokumentację elektroniczną możesz trzymać na odpowiednio zabezpieczonym dysku w chmurze.

Współpraca z istniejącymi na rynku biurami rachunkowymi

Jeśli jeszcze nie masz doświadczenia w księgowości konieczne jest zrobienie przynajmniej kursu, a następnie poszukanie doświadczonego biura rachunkowego, w którym możesz zdobyć doświadczenie. Po odpowiednim przeszkoleniu możesz rozpocząć współpracę z istniejącymi już biurami księgowymi jako podwykonawca. Będziesz miała możliwość skonsultowania wątpliwości no i odpadanie Ci konieczność zdobywania klientów oraz wydatki na cele marketingowe.

Biuro rachunkowe we franczyzie

Po zdobyciu pierwszych szlifów w zawodzie, pomocą w prowadzeniu własnego biznesu mogą być gotowe systemy franczyzowe. Niektóre z nich współpracą także z osobami bez doświadczenia, ale oczywiście z odpowiednim wykształceniem,  oferując jednocześnie profesjonalne wsparcie.  Warto jednak wiedzieć, że franczyzodawcy najczęściej wymagają prowadzenia działalności w  odpowiednio przygotowanym i oznakowanym lokalu, położonym w dobrej lokalizacji. A to bardzo zwiększa koszty prowadzenia działalności, choć taki lokal stanowi niejako sam w sobie reklamę Twojego biura i całej sieci franczyzowej. Plusem jest to, że często franczyzodawcy oferują franczyzobiorcom szkolenia z księgowości (wprowadzające i uzupełniające – okresowe). Dodatkowo franczyzobiorca może liczyć na  szerokie wsparcie merytoryczne i organizacyjne, takie jak na przykład newslettery z aktualnymi zmianami, dostęp do platformy internetowej i programów księgowych w ramach franczyzy.

Najbardziej znane systemy franczyzowe dla biur rachunkowych to:

  • Tax Care
http://franchising.pl/artykul/9223/tax-care-prezentacja-systemu/
  • Tania rachunkowość
http://franchising.pl/franczyza/1587/taniarachunkowosc-pl/
  • Cafe Finanse
http://www.cafefinance.pl/franchising-cafe-finance/korzysci-z-franczyzy

Obowiązkowe OC dla biura rachunkowego

Zakładając biuro rachunkowe trzeba pamiętać o wykupieniu obowiązkowego OC dla biura rachunkowego. Można  do-ubezpieczyć się dobrowolnie (zarówno, jeśli chodzi o sumę gwarancyjną jak i czynności, w związku, z którymi powstaje zakres odpowiedzialności podlegający ubezpieczeniu).

Jeśli nie decydujesz się na pracę w sieci franczyzowej, konieczne będzie samodzielne zakupienie odpowiednich do zakresu Twojej działalności programów księgowych. Wiele usług dla biznesu, które kiedyś były bardzo drogie, dostępnych jest dzisiaj w znacznie niższych cenach w miesięcznym abonamencie, nierzadko z możliwością pracy w chmurze. Zakładając  mała firmę nie trzeba już budować serwerowni.

Oprogramowanie dla biura rachunkowego

Od kiedy prawie każdy ma w domu komputer z dostępem do internetu, założenie i prowadzenie wirtualnego rachunkowego stało się dużo prostsze. Ceny dla oprogramowania dla małych biur księgowych nie są zaporowe, dobry oprogramowanie można kupić już za kilkaset złotych.

Przykładowe informacje na temat oprogramowania dla małych biur rachunkowych znajdziesz tutaj:
http://www.sage.com.pl/rozwiazania-dla-firm/biura-rachunkowe
http://www.comarch.pl/files-pl/file_251/Comarch-ERP-Optima-cennik-biura-rachunkowe.pdf
http://www.wapro.pl/wapro/biura-rachunkowe
https://www.insert.com.pl/programy_dla_firm/oferta_dla_biur_rachunkowych.html
http://www.biznesmen.com.pl/biura-rachunkowe

Najwięksi dostawcy oprogramowania dla biur rachunkowych często oferują możliwości korzystania z usługi w chmurze (miesięczny abonament, który jest stosunkowo tani). Można spotkać się również z ofertą promocji naszego biura rachunkowego na stronie producenta oprogramowania, w ramach zakupionego oprogramowania.

Istnieją też darmowe programy do prowadzenia ksiąg rachunkowych również dla biur rachunkowych, takie jak:
http://ftpa.pl/program-ksiegowy/darmowy-program-ksiegowy.html?gclid=CNHViJ_f-M8CFYfbcgodUCkNFw, http://pit.saov.pl/?program-ksiegowy
http://www.eprowadzeniebiura.pl/?gclid=CLLK_NLf-M8CFQEo0wodVJEAcw

Rozwiązania ułatwiające pracę księgowej:

Automatyczne skanowanie

Zajrzyj też na http://ksiegowosc.skanuj.to/?gclid=CJfl3Yjg-M8CFUd5cgodAP8OzA. Na tej stronie jest ciekawe rozwiązanie (płatne) ułatwiające automatyczne wprowadzanie skanów dokumentów do systemu księgowego (skany dokumentów mogą być w wielu formatach, nie tylko PDF, ale też jpg, png, tiff, oprogramowanie współpracuje z najbardziej znanymi programami księgowymi.

Śledzenie zmian w przepisach

Inną interesującą propozycją, pozwalającą śledzić na bieżąco zmiany w przepisach może być Asystent Gofin http://www.asystent.gofin.pl/

Skala działalności

O ile podatki są płacone od dochodu, a więc mają związek ze skalą prowadzonej przez Ciebie działalności, o tyle ZUS jest kwotą stałą. Oczywiście na początku działalności (jeśli wcześniej nie prowadziłaś działalności gospodarczej) można skorzystać z preferencyjnego Z tym, że to udogodnienie kończy się po dwóch latach. Wielu przedsiębiorców po upływie 2 lat działalności jest zmuszonych zamknąć firmę, właśnie z tego względu, że nie są w stanie ponosić bieżących kosztów ZUS.

Musisz zatem osiągnąć taką skalę działalności, która pozwoliłaby Ci ten ZUS opłacić. A to może być trudne, jeśli jedną ręką kołyszesz wózek z dzikiem a drugą próbujesz księgować dokumenty. Tym bardziej, że gdzie jak gdzie, ale w biznesie księgowym wszystko musi być zrobione na czas i w określonym terminie. Specyfika tego biznesu polega też na tym, że są dni, kiedy spływa niewiele dokumentów i takie, kiedy dokumenty od klientów się piętrzą. Trzeba rzucić wszystko i księgować. Zmorą księgowych są nierzadko klienci, którzy dosyłają dokumenty w ostatniej chwili, często po terminie.

Warto wiedzieć, że działalność w zakresie prowadzenia biura rachunkowego daje się świetnie połączyć z działalnością w zakresie sprzedaży ubezpieczeń (warunek to odpowiednia wiedza i doświadczenie).

Biuro rachunkowe – Biznes dla młodej mamy

Tym niemniej biznes ten jest możliwy do prowadzenia przez młodą mamę o ile zapewnisz sobie choć kilka spokojnych godzin pracy. Jeśli możesz zaangażować do pomocy babcię lub dziadka albo wymieniać się opieką nad dziećmi z inną mamą choić kilka godzin w ciągu dnia, Twój biznes może całkiem dobrze funkcjonować. Natomiast mamom, których dzieci chodzą już do przedszkola lub szkoły praca taka daje więcej możliwości układania grafiku dnia zgodnie ze swoimi potrzebami i większą elastyczność niż zwykła praca na etacie.  Szczególnie, jeśli, w miły sposób, przyzwyczaisz swoich klientów do tego, żeby w bieżących sprawach, przebiegających standardowo, kontaktowali się z Tobą przede wszystkim emaliowo, a nie telefonicznie.

PKD

Przy rejestracji własnej działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia biura rachunkowego należy wpisać nr PKD 69.20.Z, jako główny kod prowadzonej działalności. (Działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe). Pamiętaj, że ten kod nie obejmuje np. przetwarzania danych.

Biuro rachunkowe – dobry pomysł na biznes dla mam

Biuro rachunkowe jako pomysł na biznes dla mam? To jeszcze nigdy nie był tak łatwy w realizacji i tak szeroko dostępny pomysł na biznes. Niestety ma to również swoje minusy, takie jak ogromna konkurencja na tym rynku, głównie cenowa. Jednak dobra księgowa jest na wagę złota. Dlatego warto inwestować w swoje kwalifikacje i rzetelną pracą budować zaufanie wśród klientów.