Dla mam ich nowonarodzone dziecko staje się całym światem. Bycie mamą idealną i zapewnienie dziecku wszystkiego co najlepsze pod każdym względem to marzenie wielu świeżo upieczonych mam. Nic dziwnego, że młodym mamom często towarzyszy niepokój i niepewność. Tymczasem nie chodzi o to by być mamą idealną, a jedynie mamą wystarczająco dobrą.
Autorem koncepcji wytaczająco dobrej matki jest Donald Woods Winnicott, brytyjski psychoanalityk i pediatra. Zwracał on uwagę na konieczność zaspokojenia przez matkę nie tylko fizycznych ale także emocjonalnych potrzeb dziecka oraz na jej rolę w kojeniu trudnych dziecięcych emocji.
Z biegiem lat większość mam nabiera do swej rodzicielskiej roli nieco zdrowego dystansu, ale pierwsze miesiące z dzieckiem, o ile nie miało się wcześniej doświadczeń w opiece nad maluchami, bywają trudne. To nie tylko zmęczenie i brak snu ale też ogromna presja stawianych sobie, często nierealistycznych wymagań . Wiele kobiet staje się dla siebie najbardziej surowymi sędziami, nie umie prosić o pomoc i stara się stawić czoła nowym obowiązkom samodzielnie lub z niewielką pomocą partnera. Debiutujące mamy często mają uczucie przygniatającego je poczucia odpowiedzialności, któremu towarzyszą wątpliwości czy dobrze wywiązują się ze swej roli. Czy daję mojemu dziecku to potrzebne? Czy należycie zapewniam mu warunki niezbędne do prawidłowego rozwoju? Czy jestem dobrą matką? Te i inne negatywne myśli, które stale kołaczą się w głowie często towarzyszą pierwszym chwilom macierzyństwa i odbierają wiele radości z bycia mamą.
Z czasem dziecko staje się coraz bardziej samodzielne i niezależne a mama zyskuje dla siebie coraz więcej przestrzeni.
Pamiętaj, że wystarczająco dobra mama:
Jest obecna
Jest dostępna emocjonalnie
Nawiązuje z dzieckiem bliski kontakt
Zaspokaja potrzeby dziecka, nie tylko fizjologiczne ale też emocjonalne (potrzeba bliskości, potrzeba bezpieczeństwa)
Odpowiada na sygnały wysyłane przez dziecko np. bierze na ręce płaczące niemowlę i stara się je ukoić zamiast zostawiać je w łóżeczku „aby się wypłakało”
Ogarnia własne emocje tj. jest w stanie konstruktywnie radzić sobie z własnymi trudnymi emocjami nie rujnując poczucia bezpieczeństwa dziecka
Okazuje dziecku miłość, daje mu odczuć, że jest mile widziane na tym świecie
A przy tym nie zapomina o własnych potrzebach. Tylko tyle i aż tyle.
Nie ma w tym przepisie na udane rodzicielstwo nieskazitelnie czystych okien, domu wysprzątanego na błysk, trzydaniowych obiadów z deserem, drogich zabawek stymulujących rozwój dziecka, modnych zajęć dla niemowląt i starszych dzieci, markowych ubranek. Jest bliskość, więź, zaufanie.
Aby móc dobrze zadbać o dziecko musisz umieć zadbać także o siebie i o własne potrzeby. Wiadomo, że potrzeby niemowlęcia są na pierwszym planie, ale nie można całkowicie rezygnować z siebie. Ważne jest aby nie wahać się sięgnąć po pomoc i wsparcie pozostałych członków rodziny i przyjaciół, aby dać sobie choć chwilę wytchnienia.
Każda większa zmiana, a taką niewątpliwie są narodziny dziecka, szczególnie pierwszego stanowi wyzwanie.
Aby być wystarczająco dobrą mamą:
Zaakceptuj siebie
Przemyśl swoje życiowe priorytety
Ustal własne standardy
Bądź dla siebie dobra
Myśl dobrze o sobie
Wspieraj siebie
Doceń swoje mocne strony
Zrób listę rzeczy, które Ci się udają i udały
Zrób swoją listę wdzięczności – za co jesteś wdzięczna w swoim życiu
Znajdź pomagające Ci afirmacje
A także inspirujące cytaty i sentencje
Bądź obecna – często koncentruj się na chwili obecnej
Wypracuj nawyki i rytuały, które mogą uczynić bardziej przyjemnym każdy dzień
Staraj się wysypiać
Znajdź czas na sport nawet jeśli to „tylko” spacer
Ciesz się swoim macierzyństwem!