Biznes dla Mam: konsultant ślubny

Ciekawym pomysłem na biznes dla mam może być praca w charekterze konsultanta ślubnego. Twoim zadaniem będzie aranżacja ceremonii ślubnej i przyjęcia weselnego. Razem z parą młodą i jej rodziną, będziesz organizowała krok po kroku to wspaniałe wydarzenie w ich życiu.

Na czym polega praca konsultanta ślubnego

Trzeba będzie dokonywać wyboru urzędu stanu cywilnego, kościoła lub innego miejsca, w którym odbędzie się ceremonia zaślubin (dd 2015r. istnieje możliwość zawarcia ślubu poza urzędem stanu cywilnego). Czeka Cię organizacja restauracji lub domu weselnego, w którym odbędzie się przyjecie weselne. Będziesz musiała, w porozumieniu z parą młodą dokonać wybóru menu, zamówić tort weselny, zorganizować oprawę muzyczną, fotografa, kamerzystę, dekoracje, kwiaty, zaproszenia, transport pary młodej i gości, ewentualnie trzeba będzie pomyśleć o zakwaterowaniu gości, jeśli jest taka potrzeba. Ważna jest także stylizacja państwa młodych i organizacja innych dodatkowych atrakcji, oczywiście wszystko według życzeń. Koniecznością będzie zbudowanie bazy sprawdzonych i zaufanych dostawców oraz podwykonawców, z którymi się będziesz współpracować oraz wynegocjowanie jak najkorzystniejszych upustów i rabatów dla państwa młodych.

Potrzebne umiejętności / wykształcenie

Umiejętności  i cechy charakteru potrzebne w tym biznesie to przede wszystkim takt i wysoko kultura osobista, otwartość na potrzeby innych, uczciwość, umiejętność słuchania i dopasowywania oferty do potrzeb klientów, dobrze rozwinięte umiejętności organizacyjne, umiejętność optymalnego, jak najkorzystniejszego dla młodej pary wykorzystania budżetu, jakim dysponują młodzi, odporność na stres, umiejętność rozwiązywania stacji trudnych i błyskawicznego podejmowania decyzji, solidność i odpowiedzialność, ale także kreatywność i zmysł estetyczny. Trzeba pamiętać, że dla każdej młodej pary jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, tu nie ma miejsca na eksperymenty, wpadki i potknięcia, cała uroczystość musi przebiegać bez zarzutu. W tym zawodzie pomaga doświadczenie w agencji eventowej. Trzeba posiadać chęć ciągłego rozwoju i śledzenia najnowszych trendów ślubnych, śledzić to co się dzieje w branży ślubnej, nadążać za konkurencją.

Trudności i przeszkody
W Polsce wciąż jeszcze niewielki odsetek par decyduje się na skorzystanie z usług konsultanta ślubnego. I są to głównie pary z wielkomiejskich ośrodków. Trzeba liczyć się z sezonością realizacji usług: większość ślubów ma miejsce w ciepłych miesiacach od wiosny do jesieni. Własny smochód i tzw. czynne prawo jazdy jest w tej profesji koniecznością.

Plusy
Ten biznes nie wymaga ogromnych nakładów, jeśli nie planujesz od razu otwierania wielkiej agencji ślubnej. Większość kosztów będą stanowiły wydatki na marketing, ale jeśli masz dużo znajomych w wieku 25 – 35 lat, pozyskiwanie klientów będzie łatwiejsze. Proś znajomych i klientów, aby polecali Cię swoim znajomym. Oczywiście musisz mieć profesjonalnie wyglądającą stronę internetową i profil, przynajmniej na Facebooku. Ale profesjonalnie wyglądająca nie musi oznaczać droga. Inne plusy to możliwość elastycznego organizowania sobie godzin pracy oraz radość i emocje towarzyszące organizacji takiego wydarzenia.

Poniżej znajdziesz adresy stron, które mogą przydać się w bliższym poznaniu specyfiki branży ślubnej:

Blogi ślubne
http://weddingsisters.pl/blog-slubny-poradami-inspiracjami-weselnymi/
http://www.atrakcyjne-wesele.pl/
http://blog-pozyczoneiniebieskie.pl/
http://www.bajkowechwile.pl/
http://wedding-room.blogspot.com/
http://www.blog-madameallure.pl/
http://www.blog-madameallure.pl/

KURSY na konsultanta ślubnego
http://weddingacademy.pl/
http://decoramoracademy.pl/
http://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/kursy/konsultant-slubny
http://www.gowork.pl/kursy-i-szkolenia/kursy-zawodowe/kurs-konsultant-slubny-zawod-z-pasja-24-h-127?gclid=CMicnZ2Otc4CFUMTGwodCs4Byw
http://cdz.edu.pl/kursy/136/kurs-konsultanta-slubnego?gclid=CJCunLKOtc4CFQoz0wodVD0JrA
http://kurs.konsultant-slubny.com/
http://eurekaszkola.kei.pl/kursy-zawodowe/580-konsultant-slubny.html

Franczyza
http://perfectmoments.pl/franczyza.html
http://www.slubnapracownia.pl/
http://konsultant-slubny.com/franczyza/
http://perfectday.pl/franczyza/

PKD

Co do prowadzenia działalności w charakterze konsultanta ślubnego, nie ma tu żadnych prawnych obostrzeń, takich jak na przykład konieczność uzyskania licencji czy koncesji. Nie ma też przeszkód, aby była to działalność prowadzona w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie wpisu do CEIDG. Dokonując rejestracji i wypełniając formularz rejestracyjny będziesz zobowiązana określić przedmiot swojej działalności zgodnie z obowiązującą Klasyfikacją Działalności PKD. Nie ma kodu PKD, w którym bezpośrednio wymienia się działalność konsultanta ślubnego. Wydaje się, że najodpowiedniejszym kodem PKD dla działalności w charakterze konsultanta ślubnego będzie 74.90.Z lub ewentualnie 93.29.Z.