Przykazania BizesMamy

Przykazania dla Biznes Mamy

Ustal priorytety

Nie po to rzucałaś pracę na etacie, żeby teraz oglądać swojego Maluszka tylko, kiedy śpi, bo musisz pracować po 16 godzin dziennie, prawda? Niestety tworzenie biznesu jest wymagające. To Ty musisz wiedzieć co w tej chwili jest dla Ciebie najważniejsze, ile czasu chcesz poświęcić na rozwój własnego biznesu a ile wolałabyś spędzać z dzieckiem. Być może, kiedy dzieci są małe, warto pogodzić się z tym, że Twoja firma będzie rozwijać się trochę wolniej.

Miej plan

Jeśli wiesz ile czasu chcesz poświecić na rozwój własnej firmy przygotuj plan działań krok po kroku. Lepszy jest plan, który można potem zmieniać niż chaotyczne działanie bez planu

Zdobądź niezbędną wiedzę

Zanim wystartujesz upewnij się, że masz przynajmniej podstawową wiedzę na temat prowadzenia biznesu. Nie warto jednak uczyć się wszystkiego i latami zwlekać ze startem własnej firmy

Trzymaj się tego, w czym jesteś najlepsza

Trzymaj się tego w czym jesteś najlepsza, resztę zlecaj innym. Nie staniesz się w krótkim czasie ekspertem od wszystkiego. Możesz się oczywiście dokształcać, pamiętaj jednak, że czasem taniej jest kupić gotową wiedzę od kogoś kto ją ma i kto może zapewnić Twojej firmie określone rezultaty.

Ładuj akumulatory

Ładowanie akumulatorów? Teoretycznie to bardzo proste: musisz tylko zadbać o odpowiednią ilość snu, regularne posiłki, odpowiednie nawadnianie, trochę sportu, najlepiej na świeżym powietrzu. W praktyce, kiedy masz małe dzieci i dodatkowo rozkręcasz własny biznes prawie niewykonalne. Zadanie dla Ciebie: jak to zrobić, żeby zadbać również o siebie, jak zrobić, żeby dbając o potrzeby innych nie zapominać o swoich?

Porównuj się tylko ze sobą

Porównywanie się z innymi jest kompletnie nieproduktywne i do niczego dobrego nie prowadzi. Porównuj się tylko ze sobą i zadbaj o to, aby te porównania wypadły na Twoją korzyść. Co mi się dzisiaj udało? Z czym radzę sobie coraz lepiej? Czego nowego się nauczyłam? Bądź po swojej stronie!

Zadbaj o wsparcie

Bycie mamą i prowadzenie biznesu to niełatwa sztuka. Szukaj wsparcia wśród przyjaciół, rodziny, znajdź mentora, który pomoże przebrnąć Ci przez trudniejsze chwile, albo kogoś zaufanego, komu można się wygadać. Poznawaj inne mamy. Zajrzyj do sąsiadów. Wyjdź z domu do ludzi, dzisiaj jest wiele grup wsparcia dla mam, dla kobiet, dla młodych przedsiębiorców. Na niektóre z nich można przyjść wraz z dzieckiem. Nie izoluj się od świata. Proś innych o pomoc. Nie musisz dawać sobie rady ze wszystkim zawsze sama. Czasem ktoś pomoże Tobie, innym razem Ty jemu.